Naša tradícia

Od roku 1649 do súčasnosti.

V sedemnástom storočí vzniklo vo Fínsku niekoľko železiarní. Veľká plocha lesov v oblasti Pohja spolu s nespútanou silou vody a dostatkom riek vhodných na dopravovanie materiálu vytvárala ideálne podmienky na rozkvet fínskeho železiarskeho priemyslu. V roku 1630 boli založené železiarne v Antskogu, v roku 1641 potom nasledovali ďalšie v Billnäse. Vo Fiskars sa začala výroba v roku 1649, čo dnes robí spoločnosť Fiskars jedným z najstarších podnikov v západnom svete.

Oslavujeme storočie hrdej práce, nadšenia pre vec a kvalitného dizajnu. Každý deň.

Oslavujeme storočie hrdej práce, nadšenia pre vec a kvalitného dizajnu. Každý deň.

Fiskars Group

Fiskars je súčasť skupiny Fiskars Group, globálneho domova dizajnových značiek pre interiérové aj exteriérové aktivity. Spoločne prinášame okamihy plné radosti, ktoré vychádzajú z nášho silného nadšenia pre značku, zamerania na zákazníka a progresívneho úsilia o formovanie klasiky zajtrajška, ktorú zjednocuje a poháňa náš spoločný úmysel – prinášať nový dizajn, vďaka ktorému sa z bežného života stáva výnimočná skúsenosť.

Zistite viac o skupine Fiskars
Fiskars Group

Fiskars je súčasť skupiny Fiskars Group, globálneho domova dizajnových značiek pre interiérové aj exteriérové aktivity. Spoločne prinášame okamihy plné radosti, ktoré vychádzajú z nášho silného nadšenia pre značku, zamerania na zákazníka a progresívneho úsilia o formovanie klasiky zajtrajška, ktorú zjednocuje a poháňa náš spoločný úmysel – prinášať nový dizajn, vďaka ktorému sa z bežného života stáva výnimočná skúsenosť.

Hľadáte novú kariéru?

Čítajte viac
Together, we enable enjoyable moments, po

Skromné začiatky

Všetko sa začalo v roku 1649, keď Peter Thorwöste získal oficiálne povolenie na výstavbu dielne a hámra v dedinke Fiskars.

Od železa k medi

V roku 1783 železiareň prevzala rodina Björkmanovcov a prevádzka sa zamerala predovšetkým na spracovanie medenej rudy z neďalekej bane.

Éra veľkých inovácií

V roku 1832 spoločnosť Fiskars vybudovala prvú továreň na výrobu príborov vo Fínsku a rozšírila svoju ponuku o vidličky a tiež nožnice, ktoré si mali čoskoro získať celosvetovú obľubu.

Priekopnícka výroba strojov

V roku 1837 si spoločnosť Fiskars pripísala ďalšie fínske prvenstvo, keď v dedine založila továreň na výrobu strojov a ako jedna z prvých firiem na svete začala vyrábať parné stroje.

1649 – Založenie železiarní Fiskars

V čase, keď boli založené železiarne vo Fiskars, bolo Fínsko pod nadvládou Švédska, ktoré patrilo v sedemnástom storočí medzi najväčších producentov železa v Európe. V roku 1649 získal Peter Thorwöste oprávnenie postaviť vo Fiskars vysokú pec a hámor a vyrábať odlievané a kované železné výrobky. Železná ruda spracovávaná vo Fiskars pochádzala predovšetkým z bane Utö na švédskom súostroví a väčšina produkcie železiarní bola dovážaná do Švédska, kde sa predávala na železnom trhu v Starom meste v Štokholme. Vo Fiskars sa zo železa vyrábali aj klince, závity, nože, motyky, železné kolesá a ďalšie predmety.

18. storočie – Od železiarní k spracovaniu medi

V roku 1783 železiarne prevzala rodina Björkmanovcov a výroba sa zamerala na spracovávanie medenej rudy z blízkej bane v Orijärvi. Začiatkom devätnásteho storočia boli zásoby medi takmer vyčerpané, a preto bola taviaca pec v roku 1802 uzavretá. Odvtedy nedochádza vo Fiskars k primárnemu spracovaniu železnej rudy.

1822 – Začína sa éra Julinovcov

V roku 1822 kúpil železiarne a dedinu Fiskars lekárnik Johan Jacob Julin (neskôr von Julin) z Turku. Železiarne sa v tomto období aktívne rozvíjali a produkcia sa zamerala na spracovanie železa. V roku 1832 bola vo Fiskars založená prvá fínska továreň na výrobu príborov, a sortiment sa tak rozšíril okrem nožov o vidličky a nožnice. V roku 1837 prišlo ďalšie prvenstvo vo Fínsku – v dedine bola založená strojárska dielňa. V 30. rokoch 19. storočia tu bol vyrobený prvý fínsky parný stroj. Tradičný dôraz kladený v spoločnosti Fiskars na inovácie sa rodí práve v tomto období. Počas Julinovho pôsobenia došlo aj k sociálnym reformám a v dedine bola založená škola a nemocnica. Rozvinulo sa aj poľnohospodárstvo. Spoločnosť Fiskars mala značný vplyv na rozvoj fínskeho poľnohospodárstva – kedysi sa tu vyrobilo viac než milión pluhov. Pod Julinovým vedením sa firma preslávila svojím náradím na farmárčenie a pre domácnosť a meno Fiskars sa stalo synonymom vysokej kvality.

Fiskars rastie a rozvíja sa

Spoločnosť Fiskars sa znovu rozrástla – odkúpila firmu Inha Works v meste Ähtäri a tiež spoločnosti Billnäs Bruk Ab a Oy Ferraria Ab.

V rukách Julinovcov

Najstarší syn Johana a Albertiny Julinovcov sa narodil 5. augusta 1787. Bol pokrstený ako Johan Jacob Julin, ale odjakživa používal meno John. V roku 1849 bol povýšený do šľachtického stavu. Jeho éra patrí k najdôležitejším obdobiam v dejinách železiarne.

Kvalitnejšie nástroje z kvalitnejšej ocele

Po zavedení nových metód spracovania ocele spoločnosť Fiskars zaznamenala zvýšenie produktivity. Rozšírila sortiment a založila prvú fínsku továreň na výrobu kovových pružín.

Fiskars vstupuje na burzu

V roku 1915 bola spoločnosť Fiskars zapísaná na Helsinskej burze. Akcia č. 377, ktorú upísal Albert von Julin.

1883 – Fiskars sa stáva spoločnosťou s ručením obmedzeným

Po smrti J. J. Julina podnik riadi rada, v ktorej postupne získava najväčší podiel Emil Lindsay von Julin a ktorá zakladá spoločnosť s ručením obmedzeným. V roku 1915 bola spoločnosť Fiskars zapísaná na Helsinskej burze ako akciová spoločnosť.

1918 – Spoločnosť Fiskars rastie a rozvíja sa

Produktivita výroby rastie vďaka zlepšeniu technológie spracovania ocele a modernizácii valcovní v Åminneforse. Rozširuje sa sortiment a spoločnosť Fiskars zakladá prvú fínsku továreň na výrobu pružín. Spoločnosť kupuje firmu Inha Works v Ähtäri a spoločnosti Billnäs Bruks Ab a Oy Ferraria Ab.

1929 – Veľká kríza na burze a recesia

Fínska ekonomika bola poznačená veľkou hospodárskou krízou z roku 1929, čo spomalilo i expanziu spoločnosti Fiskars. Následky krízy boli vo Fínsku zrejmé až do polovice tridsiatych rokov. Až po druhej svetovej vojne sa podarilo vedeniu spoločnosti Fiskars realizovať plány na reštrukturalizácii spoločnosti a prevedenie výroby na sériovú.

Začiatok sériovej výroby

Po náročnom období svetovej hospodárskej krízy a druhej svetovej vojny mohlo vedenie spoločnosti Fiskars konečne uskutočniť svoje plány na reštrukturalizáciu podniku a prechod k sériovej výrobe.

Prvé oranžové rukoväti

V roku 1967 spoločnosť Fiskars zúročila svoje bohaté skúsenosti s kovovýrobou, akvizíciu podnikov spracovávajúcich plasty a ochotu experimentovať a začala ako prvá na svete vyrábať nožnice s plastovými rukoväťami.

1967 – Fiskars ako prvý na svete začína výrobu nožníc s plastovými rukoväťami

Nožnice s oranžovými rukoväťami sú jedným z najznámejších výrobkov spoločnosti Fiskars. Ale prečo sú rukoväti práve oranžové?
V roku 1967 sa mala začať výroba prvých základných modelov nožníc s plastovými rukoväťami. Dizajnér sa rozhodoval medzi čiernou, červenou a zelenou farbou. Keď sa však vyrábal prvý prototyp, technik, ktorý jeho výrobu zaisťoval, sa rozhodol spotrebovať zvyšok oranžovej farby, ktorý zostal v prístroji. Prototypy teda vznikli v štyroch rôznych farbách, z ktorých najväčší ohlas získala oranžová a čierna. Bolo treba urobiť rozhodnutie; na základe výsledkov interného hlasovania sa zrodili nožnice s oranžovými rukoväťami.

Oranžová farba Fiskars Orange™ bola v roku 2003 oficiálne zaregistrovaná ako ochranná známka vo Fínsku a v roku 2007 aj v USA.

1977 – V USA bola založená továreň na výrobu nožníc

Expanzia spoločnosti Fiskars sa začala založením továrne na nožnice v Spojených štátoch. Expanzia do najsilnejšej ekonomiky sveta sa ukázala ako krok správnym smerom. Poskytla spoločnosti Fiskars základ pre medzinárodný obchod, vyšší dopyt a cenné obchodné a profesijné skúsenosti.

Mamičkine nožnice

Našimi ľahkými, ergonomicky tvarovanými nožnicami sa strihalo tak dobre, že sa o ne mnohé dámy, ktoré šili, odmietali deliť s rodinou a skrývali si ich na zvláštne účely.

Do Nového sveta

Nožnice s oranžovými rukoväťami si získali mimoriadnu popularitu, a tak spoločnosť Fiskars začala expandovať. V roku 1977 založila továreň v USA.

Nožnice Amplify™

Naše nožnice Amplify™ ponúkajú tradičné pohodlie oranžových rukovätí a silné čepele, ktoré spoľahlivo odstrihnú hrubé látky a materiály, s ktorými si iné nožnice neporadia.

Ocenený dizajn

Spoločnosť Fiskars získala za dizajn svojich nástrojov množstvo ocenení, okrem iného ceny Red Dot, Good Design, Ease-of-Use Commendation či Green Design časopisu Popular Mechanics.

Medzinárodná ochranná známka

Naše typické nožnice s oranžovou rukoväťou sú v USA, Fínsku a Kanade chránené oficiálnou ochrannou známkou. Iné nožnice s oranžovými rukoväťami tam v obchodoch nenájdete.

Vyše miliardy predaných kusov

Naše skvele riešené nožnice s oranžovými rukoväťami si obľúbili ľudia po celom svete. Od uvedenia na trh v roku 1967 sa ich predala viac než miliarda.

Domov umelcov

Dedina Fiskars je dnes domovom pestrého spoločenstva kováčov, priemyselných dizajnérov, keramikárov, sklárov a ďalších umelcov.