Naša tradícia

Od roku 1649 po súčasnosť

375 rokov spoločnosti Fiskars

Spoločnosť, známa svojimi ikonickými nožnicami s oranžovou rukoväťou a krásnymi funkčnými výrobkami, ktoré sa hodia na záhradkárčenie, tvorbu a varenie, bola založená v roku 1649 ako huta pri rieke Fiskars vo Fínsku. Rieka dala spoločnosti Fiskars vodnú silu, prístupové body do celého sveta a meno, ktoré aj po 375 rokoch znamená vysokú kvalitu, sofistikovaný dizajn a hlbokú úctu k prírode, ktorá nás živí.

Za týchto 375 rokov sa toho udialo veľa. Svet sa zmenil vďaka industrializácii, neustálym inováciám a prelomovým objavom. Bolo vynájdené elektrické svetlo a penicilín, a keď boli založené Spojené štáty, už existoval Fiskars.

V roku 2024 oslávi spoločnosť Fiskars 375. výročie svojho založenia a ponúkne podujatia a výrobky

V roku 2024 oslávi spoločnosť Fiskars 375. výročie svojho založenia a ponúkne podujatia a výrobky súvisiace s pôvodom spoločnosti Fiskars pri rieke Fiskars. Medzi hlavné udalosti tohto roka patrí naše partnerstvo s Fiskars Village Art & Design Biennale a špeciálne jubilejné edície našich ikonických výrobkov, ako sú nožnice a sekery.

V roku 2024 oslávi spoločnosť Fiskars 375. výročie svojho založenia a ponúkne podujatia a výrobky

2023: Najviac cenená značka vo Fínsku

V roku 2023 zvolili spotrebitelia spoločnosť Fiskars za najoceňovanejšiu značku vo Fínsku už po piatykrát. Toto uznanie pre nás veľa znamená a povzbudzuje nás, aby sme pokračovali v našom úsilí o nadčasový, sofistikovaný a detailný dizajn najvyššej kvality.

2020: najlepší tím dizajnérov na svete

V roku 2020 získala spoločnosť Fiskars ocenenie Red Dot Award: Design Team of the Year. Medzi predchádzajúcich víťazov patria značky Ferrari, Apple a Adidas. Dizajn spoločnosti Fiskars je naďalej inšpirovaný hutou Fiskars a najmä okolitou prírodou.

Po roku 2000: skupina Fiskars expanduje

Od roku 2000 sa skupina Fiskars zameriava na spotrebný tovar a rast prostredníctvom akvizícií. Akvizícia spoločnosti Iittala v roku 2007 posilnila jej pozíciu v oblasti kuchynských výrobkov. V súčasnosti do skupiny Fiskars Group patria okrem iného značky Fiskars, Georg Jensen, Royal Copenhagen, Wedgwood, Moomin Arabia, Gerber, Iittala a Waterford.

Po roku 1990: nová inovácia sekier

Sortiment sekier Fiskars Handy predstavil sekery s plastovými rukoväťami. Ich ľahkosť a štiepacia sila vzbudili všeobecný obdiv. Kombinácia ocele a špeciálneho plastu, ktorá vznikla pri vývoji výrobkov Fiskars, bola z hľadiska odolnosti triedou sama o sebe.

Po roku 1980: Fiskars vyrába ľahké hrable

V roku 1985 spoločnosť Fiskars nadviazala na svoje nožnice s oranžovou rukoväťou hrabľami s plastovou čepeľou. Tieto ľahké a odolné hrable sa čoskoro stali lídrom na trhu.

1977: Do nového sveta

Vďaka popularite nožníc s oranžovou rukoväťou založila spoločnosť Fiskars v roku 1977 továreň v Spojených štátoch. Dnes sú tieto ikonické nožnice okrem iného vystavené v Múzeu moderného umenia v New Yorku.

1967: oranžové rukoväte pre svet

Rozsiahle skúsenosti spoločnosti Fiskars v oblasti spracovania kovov, zavedenie výroby plastov a túžba inovovať viedli v roku 1967 k vytvoreniu prvých nožníc s plastovou rukoväťou na svete. Naše klasické nožnice s oranžovou rukoväťou sa stále vyrábajú v továrni Billnäs a každý pár sa ručne testuje.

1940: Zavedenie hromadnej výroby

Po prekonaní krízy v 30. rokoch 20. storočia a počas druhej svetovej vojny sa vedeniu spoločnosti Fiskars konečne podarilo zrealizovať plán reštrukturalizácie spoločnosti a začať sériovú výrobu.

Po roku 1920: lepšia oceľ, lepšie nástroje

V 20. rokoch 20. storočia sa produktivita spoločnosti Fiskars zvýšila a jej sortiment sa rozšíril o nové metódy spracovania ocele. Spoločnosť Fiskars založila prvú továreň na výrobu oceľových pružín vo Fínsku.

Po roku 1890: korene aj v Sorsakoski, ktoré sa nachádza vo východnej časti Fínska.

Panvice a hrnce Fiskars sa vyrábajú v továrni Sorsakoski v severnom Savu vo Fínsku. Továreň je neoddeliteľnou súčasťou mesta Sorsakoski a regiónu Leppävirta od roku 1891, najprv pod vedením spoločnosti Hackman a neskôr pod vedením spoločnosti Fiskars.

1837: Popredná svetová strojárska dielňa

V roku 1837 sa Fiskars opäť stal priekopníkom vo Fínsku, keď v dedine Fiskars založil prvú strojársku dielňu v krajine. Bola to jedna z prvých strojárskych dielní na svete, ktorá vyrábala parné stroje.

1832: Čas na inovácie

V roku 1832 Fiskars založil prvú fínsku umeleckú kováčňu, aby rozšíril výrobu o vidličky a nožnice, ktoré sa neskôr stali najobľúbenejšími na svete.

1783: Od medi k železu

V roku 1783 prevzala hutu rodina Björkmanovcov a výroba sa zamerala na spracovanie medenej rudy z neďalekej bane.

1649: Začiatok

V roku 1649 dostal Peter Thorwöste povolenie založiť vysokú pec a kováčsku dielňu v malej dedinke Fiskars.

Dedina Fiskars

Dedina Fiskars, rodisko spoločnosti Fiskars, je priekopníkom fínskeho priemyslu, kde je stále vidieť, cítiť a ochutnať tradíciu spoločnej práce a tvorby. Dizajn, umenie, história a remeselná zručnosť sa tu stretávajú s chuťou miestnych potravín. Náučné chodníky vedú od krásnej architektúry k čistej prírode.

Spoznajte dedinu Fiskars
Dedina Fiskars

Značka Fiskars

Cieľom spoločnosti Fiskars je zvýšiť ľudské šťastie tým, že uľahčíme každodennú prácu, urobíme ju pohodlnejšou a udržateľnejšou. Vysokokvalitné výrobky Fiskars pre záhradu, kuchyňu a tvorivé činnosti sú nadčasovo funkčné a inšpiratívne. Poskytujú trvalú radosť a pohodu z generácie na generáciu.

Značka Fiskars

Fiskars Group

Fiskars je súčasťou skupiny Fiskars Group. Skupina Fiskars je celosvetovým domovom dizajnových značiek pre interiér a exteriér. Od roku 1649 navrhujeme nadčasové, účelné a funkčné výrobky, ktoré sú hnacou silou pre inovácie a udržateľný rast.

Čítajte viac
Fiskars Group