Prerezávanie listnatých kríkov a živých plotov

Listnaté kríky a živé ploty obyčajne prerezávame na jar pred začiatkom vegetačného obdobia. Živé ploty ďalej striháme, aby sme ich udržali v požadovanom tvare a obmedzili ich rast.

Prerezávanie listnatých kríkov a živých plotov

Listnaté kríky a živé ploty obyčajne prerezávame na jar pred začiatkom vegetačného obdobia. Živé ploty ďalej striháme, aby sme ich udržali v požadovanom tvare a obmedzili ich rast.

Ako a kedy prerezávať listnaté kríky?  

Listnaté kríky obyčajne prerezávame na jar pred začiatkom vegetačného obdobia. Vyrežte všetky konáre, ktoré sú poškodené alebo pováľané, a niekoľko najstarších výhonov pri báze. Staršie výhony spoznáte podľa ich hrubšieho priemeru, malého počtu listov, tmavej farby a šupinatej kôry. Takéto presvetlenie udrží kríky vzdušné a umožní svetlu preniknúť do ich vnútra. Pravidelne presvetľované kríky nebudú mať suché konáre. Presvetľovanie ďalej zabraňuje prenosu hubových ochorení, ktorým sa darí v zahustených rastlinách vo vlhkom prostredí. 

Rez nad pukom

Keď odstraňujete choré alebo poškodené časti rastlín, režte ich nad zdravým pukom alebo vidlicou konára smerujúceho von z koruny. Tým zabezpečíte rast správnym smerom.

Upozorňujeme! Ak ste práve vysadili nové kríky, môžete ich niekoľko rokov nechať rásť bez prerezávania.

Rez nad pukom

Kríky, ktoré je potrebné prerezať neskôr v lete

Ak ker kvitne skoro na jar alebo v lete (napr. pajazmín, magnólia, orgován, slizoplod), musíte prerezávanie odložiť až na obdobie po odkvitnutí, aby ste zabránili strate kvetov. Odrody kvitnúce neskoro v lete je možné bežne prerezávať na jar, pretože tieto odrody začnú zakladať kvety až v lete. 

Upozorňujeme! Niektoré kry (ako napríklad javorové kríky) sa na jar vyznačujú silným glejotokom, preto sa nesmú rezať až do neskorého leta.

Kríky, ktoré je potrebné prerezať neskôr v lete

Stálozelené kríky

Rododendrony a ďalšie stálozelené kríky (ako napríklad mahónia cezmínolistá a skalník) majú nízky vzrast, rastú pomaly a prerezávanie si príliš nevyžadujú. Len suché a poškodené konáre treba odstraňovať podľa potreby.

Stálozelené kríky

Zmladzovací rez kríkov

Rez je vhodný len pre ľahko obrastajúce odrody

Zmladzovací rez znamená zastrihnutie všetkých výhonkov na dĺžku 10–20 cm skoro na jar, ešte pred začiatkom vegetácie. Zmladzovací rez sa používa na obnovu čiastočne vyschnutých kríkov, pretože sa rastlina týmto zákrokom revitalizuje a silne vyháňa. Napriek tomu, že je zmladzovací rez jednoduchý a účinný, nemal by sa robiť, ak nie je nevyhnutný, pretože skracuje životnosť kríka. Tento typ prerezávania je možné uplatniť na kríku, ktorý má osem rokov a viac, väčšina rastlín však nepotrebuje zmladzovací rez, kým nedosiahne 10–15 rokov.

Skôr ako pristúpime k zmladzovaciemu rezu, sa musíme ubezpečiť, že rastlina je rýchlorastúca a pri báze silno odnožuje. Pomaly rastúce odrody (ako napríklad rododendrony, kamélie, pieris, javor japonský, azalky, krušpán, cist, lykovec, prútnatec, granátovník, hamamel, cezmína, trnka, mimóza či rozmarín) sa takto zmladzovať nemôžu, pretože by zákrok neprežili.

Rez je vhodný len pre ľahko obrastajúce odrody

Ako a kedy zastrihávať listnaté živé ploty

Každý listnatý živý plot prestrihávame inak podľa toho, či ešte stále rastie, alebo už dosiahol požadovanú výšku. Ak živý plot ešte stále rastie, treba ho prerezať každú jar. Vďaka prerezávaniu zhustne a bude dobre kryť.

Upozorňujeme! Vetvičky, ktoré zo živého plota odstrihnete, by ste po prerezaní mali zo živého plota vždy odstrániť.

Listnaté živé ploty sa často zastrihávajú z dôvodu presvetlenia

Príliš široký živý plot neunesie v zime váhu snehu a zároveň zatieni výhonky vo svojej spodnej časti. Keď budete výhonky v hornej časti zastrihávať viac než výhonky pri báze, živý plot postupne získa tvar písmena A.

Upozorňujeme! Pamätajte na to, že horné vetvičky obyčajne rastú viac než spodné, pretože sú viac vystavené slnečnému svetlu. Prerezávanie dlhších živých plotov si zjednodušíte, keď v požadovanej výške medzi dvomi tyčami natiahnete šnúrku.

Listnaté živé ploty sa často zastrihávajú z dôvodu presvetlenia

Prerezávanie počas vegetačnej fázy

Živé ploty, ktoré doteraz nedosiahli požadovanú výšku, prerezávajte dvakrát ročne; na jar v apríli a v lete v auguste. Najlepšie vtedy, keď na listoch nie je rosa.

Prerezávanie živého plota potom, čo dosiahol požadovanú výšku

Živé ploty, ktoré dosiahli požadovanú výšku, prerezávajte raz ročne v auguste. Živý plot by ste mali prerezávať súčasne v celej dĺžke. Najskôr odstráňte v hornej časti približne 15 cm. Potom odstráňte približne 10 cm na bokoch. Postupujte zdola nahor, čím zabránite uviaznutiu vetvičiek v dolnej časti.

Zužovanie živého plota

Zastrihávať živé ploty v prvých rokoch je veľmi dôležité pre podporu ich rastu a reguláciu hustoty. Ak je váš živý plot starý (má viac ako 5 rokov) a silne prerastený, budete ho musieť zúžiť pomocou pravidla troch rokov.  Skoro na jar prerežte tretinu najhrubších konárov až pri báze, aby ste podporili rast mladších výhonkov.  Na budúci rok celý proces zopakujte a o rok neskôr tiež. Tak docielite zdravší a menší ker.

Prerezávanie po výsadbe

Po výsadbe je nevyhnutné robiť prerezávanie. Sadenica tým začne vytvárať nové výhonky a dobre sa vetví. Ak má mladá kontajnerovaná sadenica päť silných konárov s novými výhonkami, prerezávanie po výsadbe nie je potrebné. Sadenice živých kríkov, ktoré sa obyčajne predávajú ako voľnokorenné s jediným výhonkom, si vyžadujú zastrihnutie, čím sa podporí vetvenie.

Upozorňujeme! Prerezávanie po jarnej výsadbe sa robí pred pučaním. Ak rastlinu vysádzate v lete alebo na jeseň, prerezáva sa až na nasledujúcu jar.

Keď prerezávate po výsadbe:

  1. Zastrihnite výhonky na výšku 10–20 cm od zeme alebo od miesta vetvenia.
  2. Výhonok zastrihnite približne jeden centimeter nad zdravým pukom.
  3. Tenké a poškodené výhonky odstráňte.

Keď prerezávate po výsadbe:
Zobraziť všetky