Ako si vybrať správny typ lopaty?

Typ lopaty si vyberte podľa toho, čo budete robiť. Tri najčastejšie používané lopaty sú špicatý rýľ na kopanie, rovný rýľ na sadenie a lopata na prenášanie sypkého materiálu.

Na výkopové práce: špicatý rýľ

Špicatý rýľ - známy aj ako "rýľ na kopanie" - je najznámejším a najprispôsobivejším nástrojom na výkopové práce. Je to univerzálny nástroj na kopanie v zhutnenej a sypkej pôde, ktorý ľahko preráža korene. Ak máte len jeden nástroj na kopanie, vyberte si špicatý rýľ.

Ostré hrany sa zarývajú do tvrdej kamenistej pôdy a prerezávajú korene.

Na výkopové práce: špicatý rýľ

Na sadenie: rovný rýľ

Rovný rýľ - známy aj ako "sadzačka" alebo "záhradný rýľ" - je skvelým nástrojom na kopanie jamiek na sadenie, ale je obzvlášť vhodný na udržiavanie čistoty okrajov záhonov.

Zaostrené sa používajú na kopanie, sadenie a lemovanie okrajov v trávnatej vrchnej časti pôdy.

Na sadenie: rovný rýľ

Na naberanie: lopata

Štvorhranná lopata je ideálny, ľahší nástroj na premiestňovanie hromád sypkého materiálu. Vďaka štvorcovému tvaru čepele pojme podstatne viac materiálu ako špicatý alebo rovný rýľ.

Široká lopata účinne premiestňuje zeminu, piesok, štrk a objemné materiály.

Na naberanie: lopata

Dôležitá je aj anatómia lopaty

Každá lopata má tri časti: rukoväť, násadu a čepeľ. Konštrukcia a materiály jednotlivých dielov rozhodujú o tom, či budete môcť kopať hlbšie a prenášať rýchlejšie. Pochopenie toho, ako jednotlivé časti najlepšie podporujú konkrétne úlohy, vám pomôže vybrať ten správny nástroj na danú prácu.

Ďalšie informácie o anatómii lopaty
Dôležitá je aj anatómia lopaty
Zobraziť všetky